Türk Patent Enstitüsü (TPE), Ezgi Gıda’nın “Lezzetin ve Bilimin Buluştuğu Çiğ Köfte” sloganıyla ürettiği etsiz çiğköfteye patent verdi.

Daha önce adından “Yumurtasız Mayonez” ile söz ettiren Ezgi Gıda’nın sahibi Selmin Selime Kaya, mayonezi 10 yılda ortaya çıkardığını kısa süre içinde ona da patent alacağını söyledi.
Etsiz çiğköftenin “Öyle bir şey bulmalıyım ki, hem çiğköfte tadında olmalı hem sağlıklı ve temiz olmalı hem de uzun raf ömürlü olmalı” düşüncesinden ortaya çıktığını belirten Kaya, çalışmalarının TÜBİTAK, TTGV ve KOSGEB tarafından desteklendiğini kaydetti. Kaya, 1.5 yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda, 4 derecede 2 ay raf ömrü olan etsiz çiğköfteyi geliştirdiklerini belirtti. 

İlk müşterisi ordu

Engelli doğan çocuğuna bakmak için 1992 yılında evde çalışmaya başladığını belirten Selime Kaya “Evde yaptığım 250 gramlık rus salatalarını markette satıyordum, çok sevildi. İşlerim artınca Demetevler’de bir işyeri açtım. İlk müşterim Zırhlı Birlikler oldu. Daha sonra da birçok askeri birliğe girdim. Fakat mayoneze yağ ve yumurta yetiştiremiyordum. 1998’de ODTÜ’den Prof. Dr. Faruk Bozoğlu ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ile birlikte çalışmaya başladık. Hem yumurtasız mayonez hem de ezme ve ketçap yerine kullanılabilen Antep domatesli ezme ketçapı geliştirdik” diye konuştu.

Milliyet

Gevrek Galetalar

Doyurucu, lezzetli ve sağlıklı. Meşhur Konya Gevreği’ni fırında pişirilmiş büyük krakerlere benzetebiliriz. Çubuk şeklini andıran, hamurdan imal edilir. Kendine has kokusu ve lezzetli hamuruyla kahvaltılık atıştırmaladır.

Beypazarı Eriştesi

Beypazarı'nda ev hanımlarının geçmişten bu yana süre gelen yöresel tatlardan birisi de erişte yani el yapımı makarnadır. Beypazarı yöremizin en nadide lezzetlerinden olan erişte hem sağlıklı hem de besleyici bir ürünümüzdür.

Beypazarı Tarhanası

Beypazarı'nın meşhur el yapımı katkısız, %100 doğal ev tarhanası.Domates, Yoğurt, Nohut, Yeşil Mercimek, Yeşil Biber, Biber Salçası,Nane, Tuz ve Un bulunduran doğal, güneşte kurutulmuş ev tarhanasıdır.

Kahke

Gaziantepli ustaların Suriye’nin Halep kentindeki ustalardan öğrendikleri bilinen kahke, taş fırınlarda üretilir. 15 çeşidi bulunan kahkenin tercih edileni Ramazan ayı dışında üretilmeyen Ramazan kahkesidir.

Beypazarı Kurusu

Ankara’nın Beypazarı ilçesinin yöresel tadı “Beypazarı kurusu” son yıllarda ülkemizde daha çok tanınır oldu. Özel tadı ile keyifle yenilen kıtır bir lezzete sahiptir. Beypazarı kurusu bir bakıma yöresel bir galeta türüdür. Yapımı özel fırınlama yöntemiyle yapılır.

Acuka/Çemen

"Acıka" diğer adı ile "Muhammere" Kafkas halklarına özgü, kahvaltılık ve yemeklik için üretilir. Biber, ceviz ve çeşitli baharatların karışımından yapılan tuzlu mezedir. Özenle üretilip, koruyucu ambalajlarda paketlenerek muhafaza edilir.