Hz. İbrahim'in annesinin, kıtlık ortamında çocuklarının ölmemesi için bulgur ve ceylan etini taşla döverek yaptığı ve bugüne kadar geldiğine inanılan çiğ köfte, Türkiye'de sadece kültürün değil ekonominin de önemli bir parçası olma yolunda ilerliyor. Geçtiğimiz günlerde "etsiz çiğ köfte" üretildi; sıra ise Obama'ya çiğ köfte yedirtmekte...

Türk damak tadının vazgeçilmez lezzeti çiğ köfte ekonomideki yerini sağlamlaştırıyor. Türkiye genelinde çiğ köftede halen 18 tescilli marka bulunuyor ama marka tescili için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) yapılan başvurular da her geçen gün artıyor. Çiğ köftenin coğrafi işaret olarak tescillenmesi için Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının TPE'ye yaptığı başvuru üzerindeki çalışmalar da sürdürülüyor.

Etsiz Çiğ Köfte

1,5 yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda ''Etsiz Çiğ Köfte'' buluşunu yapan ve TPE'den ürününe patent tescil belgesi alan Ezgi Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin Genel Müdürü Selmin Selime Kaya, etsiz çiğ köftenin patent tescil metninde ''içinde et olmayan, ancak çeşitli baharatlar, bulgur, patates püresi ve sodyum polifosfat gibi maddelerle kıvam, tat ve renk olarak etli çiğ köfteyi aratmayacak lezzete sahip, et tadında etsiz çiğ köfte'' şeklinde tanımlandığını söyledi.

 

'Hedefim Obama'ya çiğ köfte yedirtmek'

Türkiye genelindeki 156 şubesiyle sektörün en önemli firmalardan olan ''Meşhur Adıyaman Çiğ Köftecisi'' Ömer Usta da 1992 yılında İstanbul'da seyyar olarak başladığı çiğ köfte ekonomisinde Gültepe'de açtığı küçük dükkanla sektöre girmiş.

2005 Şubat ayında açtığı üretim merkeziyle Türkiye genelinde bayilikler vermeye başladıklarını anlatan Ömer Usta, günde 450 kişilik porsiyona tekabül eden 180 kilogram etsiz çiğ köfte ürettiklerini bildirdi.

Potansiyel olarak 250 şubeye ulaşabileceklerini, ancak büyümeyi daha yavaş gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini anlatan Ömer Usta, Türkiye dışında Fransa, Azerbaycan ve Almanya'da da şube açmak için görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

ABD'ye sipariş usulü bir çok defa çiğ köfte gönderdiklerini söyleyen Ömer Usta, ''Amacım yeni seçilen ABD Başkanı Barack Obama ve tüm dünya liderlerine çiğ köfteyi tattırmak'' dedi.

 

Cumhuriyet

Gevrek Galetalar

Doyurucu, lezzetli ve sağlıklı. Meşhur Konya Gevreği’ni fırında pişirilmiş büyük krakerlere benzetebiliriz. Çubuk şeklini andıran, hamurdan imal edilir. Kendine has kokusu ve lezzetli hamuruyla kahvaltılık atıştırmaladır.

Beypazarı Eriştesi

Beypazarı'nda ev hanımlarının geçmişten bu yana süre gelen yöresel tatlardan birisi de erişte yani el yapımı makarnadır. Beypazarı yöremizin en nadide lezzetlerinden olan erişte hem sağlıklı hem de besleyici bir ürünümüzdür.

Beypazarı Tarhanası

Beypazarı'nın meşhur el yapımı katkısız, %100 doğal ev tarhanası.Domates, Yoğurt, Nohut, Yeşil Mercimek, Yeşil Biber, Biber Salçası,Nane, Tuz ve Un bulunduran doğal, güneşte kurutulmuş ev tarhanasıdır.

Kahke

Gaziantepli ustaların Suriye’nin Halep kentindeki ustalardan öğrendikleri bilinen kahke, taş fırınlarda üretilir. 15 çeşidi bulunan kahkenin tercih edileni Ramazan ayı dışında üretilmeyen Ramazan kahkesidir.

Beypazarı Kurusu

Ankara’nın Beypazarı ilçesinin yöresel tadı “Beypazarı kurusu” son yıllarda ülkemizde daha çok tanınır oldu. Özel tadı ile keyifle yenilen kıtır bir lezzete sahiptir. Beypazarı kurusu bir bakıma yöresel bir galeta türüdür. Yapımı özel fırınlama yöntemiyle yapılır.

Acuka/Çemen

"Acıka" diğer adı ile "Muhammere" Kafkas halklarına özgü, kahvaltılık ve yemeklik için üretilir. Biber, ceviz ve çeşitli baharatların karışımından yapılan tuzlu mezedir. Özenle üretilip, koruyucu ambalajlarda paketlenerek muhafaza edilir.