Gevrekler her an yanınızda, doyurucu, lezzetli ve sağlıklı. Meşhur Konya Gevreği’ni fırında pişirilmiş büyük krakerlere benzetebiliriz. Çubuk şeklini andıran, hamurdan imal edilen Fatih Sabri Konya Gevreği, geleneksel Konya Gevreği olarak da bilinir. Kendine has kokusu ve lezzetli hamuruyla kahvaltıların ve atıştırmaların vazgeçilmezlerindendir.

Özel fırınlarda pişirdiğimiz Konya Gevreği ‘nin en yakın arkadaşıdır çay. Beş çaylarının vazgeçilmezi Fatih Sabri Konya Gevreği, her damak tadına uyan çeşitleriyle (Sade, Susamlı, Haşhaşlı, Kepekli, Tandır, Yağlı)
bu geleneksel tadı özleyenlere hitap ediyor.

Geleneksel Konya Gevreği’nin bir de hikayesi var; evde pişirilen ekmeklerden artan hamurlar ziyan edilmez, bugünkü halini bildiğimiz Konya Gevreği’ne yakın bir formda yuvarlanıp kraker şeklinde, atıştırmalık olarak pişirilirmiş, yıllar yılı gelişen bu alışkanlık nedeniyle artık gevrek, artan hamurlardan değil de başlı başına bir lezzet olarak üretiliyor, hal böyle olunca da Konya Gevreği’nin sadesi, susamlısı, haşhaşlısı, kepeklisi, yağlısı ve geleneksel lezzetlerden olan tandır gevreği çeşidi de üretilmekte.

 

 

Gevrek Galetalar

Doyurucu, lezzetli ve sağlıklı. Meşhur Konya Gevreği’ni fırında pişirilmiş büyük krakerlere benzetebiliriz. Çubuk şeklini andıran, hamurdan imal edilir. Kendine has kokusu ve lezzetli hamuruyla kahvaltılık atıştırmaladır.

Beypazarı Eriştesi

Beypazarı'nda ev hanımlarının geçmişten bu yana süre gelen yöresel tatlardan birisi de erişte yani el yapımı makarnadır. Beypazarı yöremizin en nadide lezzetlerinden olan erişte hem sağlıklı hem de besleyici bir ürünümüzdür.

Beypazarı Tarhanası

Beypazarı'nın meşhur el yapımı katkısız, %100 doğal ev tarhanası.Domates, Yoğurt, Nohut, Yeşil Mercimek, Yeşil Biber, Biber Salçası,Nane, Tuz ve Un bulunduran doğal, güneşte kurutulmuş ev tarhanasıdır.

Kahke

Gaziantepli ustaların Suriye’nin Halep kentindeki ustalardan öğrendikleri bilinen kahke, taş fırınlarda üretilir. 15 çeşidi bulunan kahkenin tercih edileni Ramazan ayı dışında üretilmeyen Ramazan kahkesidir.

Beypazarı Kurusu

Ankara’nın Beypazarı ilçesinin yöresel tadı “Beypazarı kurusu” son yıllarda ülkemizde daha çok tanınır oldu. Özel tadı ile keyifle yenilen kıtır bir lezzete sahiptir. Beypazarı kurusu bir bakıma yöresel bir galeta türüdür. Yapımı özel fırınlama yöntemiyle yapılır.

Acuka/Çemen

"Acıka" diğer adı ile "Muhammere" Kafkas halklarına özgü, kahvaltılık ve yemeklik için üretilir. Biber, ceviz ve çeşitli baharatların karışımından yapılan tuzlu mezedir. Özenle üretilip, koruyucu ambalajlarda paketlenerek muhafaza edilir.